439581-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallshantering – Hantering av farligt avfall, kemikalier och sekretessavfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster - Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelHantering av farligt avfall, kemikalier och sekretessavfall
BeskrivningUpphandlingen syftar till att tillgodose Region Skånes och Folktandvården Skåne AB:s behov av hantering av farligt avfall inkl. kemiskt avfall och sekretessavfall.
Intern identifierare2024-O002116
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Ytterligare om kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 33141123 Behållare för skarpa föremål, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelHämtning och omhändertagande farligt avfall och kemiskt avfall
BeskrivningFrivilligt delområde - specifika krav för hantering av farligt avfall samt kemikaliehantering för Region Skåne
Intern identifierare1613426
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAdministrativa föreskrifter
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för successiva inköp av hämtning, hantering och destruktion av farligt avfall, kemiskt avfall och sekretessavfall samt tillhörande produkter och produkter för hantering av farligt och kemiskt avfall. Vidare definition samt kravställning av efterfrågade produkter framgår av respektive kravspecifikationsbilaga/-dokument.
Intern identifierare1615170
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelGenerella krav hämtning och omhändertagande farligt avfall, kemiskt avfall och sekretessavfall
BeskrivningHär finns generella krav för utförandet av tjänsten.
Intern identifierare1613429
Ytterligare klassificering (cpv): 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelHämtning och omhändertagande sekretessavfall
BeskrivningFrivilligt delområde - specifika krav för hantering av sekretessavfall
Intern identifierare1613430