Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyrmaskintjänster
Referensnummer: SN 2022/0156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill du vara med och stötta upp Lunds kommun med förhyrning av maskiner och utrustning för entreprenadverksamhet?
Serviceförvaltningen, Markentreprenad ämnar nu upphandla Hyrmaskintjänster för maskiner och utrustning som krävs för markanläggningsarbeten.
Mer information kring hur du lämnar anbud finner du i upphandlingsdokumenten. Välkommen med ditt anbud.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144710 Hjullastare, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 44613000 Stora containrar, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser förhyrning av maskiner och utrustning för entreprenadverksamhet. Det omfattar olika typer av hyrmaskintjänster som krävs för markanläggningsarbeten.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokumenten”.
Beställaren avser att teckna ramavtal med två (2) leverantörer där fördelningen av uppdragen (avrop från ramavtalet) kommer att ske enligt rangordning dvs. rang 1 och rang 2. Om det inte föreligger tillräckligt många anbud som uppfyller kraven enligt upphandlingsdokumenten kan ramavtal komma att tecknas med färre antal leverantörer.