439625-2026 - Resultat
Sverige – Hälso- och sjukvård samt socialvård – HVB och Öppenvård för vuxna personer med skadligt bruk och beroende
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHVB och Öppenvård för vuxna personer med skadligt bruk och beroende
BeskrivningRamavtalet omfattar behandlingsinsatser för vuxna personer med skadligt bruk och beroende. Upphandlingen är uppdelad i två delområden: Heldygnsvård i behandlingshem och Öppenvård. Målgruppen är vuxna personer från 18 år. Utföraren ska erbjuda beteendeförändrande insatser som bidrar till förbättringar av klienternas livssituation, föräldraförmåga, funktionsförmåga och livskvalitet. Insatserna ska vara fokuserade på beroendeproblematik.
Intern identifierareN050U24-20
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde - Heldygnsvård i behandlingshem
BeskrivningHeldygnsvård i behandlingshem
Intern identifierareDelområde - Heldygnsvård i behandlingshem
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde - Öppenvård
BeskrivningÖppenvård
Intern identifierareDelområde - Öppenvård