439630-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Satellitbunden kommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal för Design och Support Leverantörstjänster (DSL)
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarsmakten innehar och driftar ett nationellt tele- och datanät kallat FTN - Försvarets telenät. Nätet tillhandahåller informations- och stödsystem till personal vid försvarsmaktens anläggningar i landet. Satellitkommunikation används för att tillhandahålla anslutning till FTN från platser utan tillgång till FTN, exempelvis för soldater i utlandsinsatser eller marinens fartyg till sjöss. Syftet är att medge anslutning för C3I samt Wellfare till soldater i fält.
Satellitkommunikation används både i operationell drift och för taktiska ändamål vilket åskådliggörs av följande två scenarier:
— Att upprätta en förbindelse mellan FM utlandsförband baserade i insatsområdet och Sverige. Detta medger för FM personal att få tillgång till IT-system,
— Att upprätta ett regionalt WAN över insatsområdet. Detta medger för patrullerande enheter i insatsområdet att kommunicera över IP-förbindelser med det lokala högkvarteret (FHQ)
FMV har i uppgift att stödja FM i deras arbete.
FMV:s uppgift är att upphandla och integrera system för att FM skall kunna utföra sin uppgift. FMV har kontrakterat en leverantör som tillsammans med FMV tillhandahåller utvecklings- och supporttjänster som till stöd för detta. De tjänster som leverantören tillhandahåller är:
A. Helpdesk (bakre support)
B. Process för hantering av systemutgåvor - (test, verifiering och leverans) vid mjukvaruuppdateringar till en nyare
Version av FM Satkom
C. Tekniska resurser, (utredningar, framtagning av specifikationer, utbildningar och liknande)
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
32530000 Satellitbunden kommunikationsutrustning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 75220000 Försvarstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Option gällande förlängning av ramavtalets giltighetstid