43991-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration
Referensnummer: UH-2017-270
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att för Sigtuna kommun och för Sigtuna Vatten och Renhållning AB administrera pensionsförpliktelser.
Sigtuna kommun beräknar att avropa tjänster för ca 700-800 tkr per år. Kommunen garanterar inga volymer utan angivna värden i förfrågningsunderlaget är uppskattade.
Avtalstid 2018-07-01 tom 2022-06-30 med möjlighet till förlängning med ytterligare två (2) år.
Syftet med denna upphandling är att teckna avtal med en leverantör som kan utföra samtliga tjänster som anges i kravspecifikationen samt avtalsvillkoren.
En ökning av antalet pensionsavgångar, anställda som omfattas av olika pensionavtal, snabb teknisk utveckling samt stort informationsbehov till våra anställda, innebär höga krav på pensionsadministration och utökad pensionshandläggarstöd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster, 66520000 Pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen