Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn för steriltekniker, USK alt OpSSK med sterilteknisk erfarenhet
Referensnummer: K 2020-6537
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För att klara det operationsuppdrag Karolinska har behöver sterilteknik anlita en Steriltekniker från 1 oktober till 30 november 2020. Förhandsinsynen är en evidens för att bekräfta att verksamhetens bedömning att det bara är denna leverantör som kan erbjuda steriltekniker med nämnda kravprofiler som finns beskrivet i det bifogade dokumentet "Förhandsinsyn".
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79624000 Förmedling av vårdpersonal, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att klara det operationsuppdrag Karolinska har behöver sterilteknik anlita en Steriltekniker 1 oktober till 30 november 2020. Vi har fått tag på en Steriltekniker med ovanstående kravprofil via Bonliva AB. Det är av största vikt för Karolinska att kunna behålla kontinuitet i kompetensen som denna representerar för att bibehålla patientsäkerheten. Förhandsinsynen är en evidens för att bekräfta att verksamhetens bedömning att det bara är denna leverantör som kan erbjuda steriltekniker med nämnda kravprofiler som finns beskrivet i det bifogade dokumentet "Förhandsinsyn".