440121-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kristinehamn: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Skrivare och Kopiatorer.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
En kombination av ovanstående
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kristinehamn.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal år: 3
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Kristinehamns kommun inbjuder härmed leverantörer till att lämna anbud gällande Skrivare och Kopiatorer, enligt instruktioner i förfrågningsunderlag med bilagor.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Förlängning med 1 år av ramavtalet.
Storfors kommun, organisationsnummer 212000-1785 skall ha möjlighet men ingen skyldighet att avropa från ramavtalet på samma villkor som Kristinehamns kommun. Om optionen utnyttjas tecknar Storfors kommun ett eget avtal med vinnande leverantör.