2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nytt Logistik Fordon, vagnar
Beskrivning: Två vagnar/efterfordon för prov och försök avseende koncept för nytt logistik fordon. Syftet är att utveckla ett fordon med ökad terrängförmåga. Avgörande är att kunna ta till vara på kommande vintersäsong varför vagnarna måste levereras senast slutet av februari. Med hänsyn till dessa yttre förutsättningar för uppdraget genomförs därför upphandlingen med ett påskyndat förfarande med anbudstid på 15 dagar: sista anbudsdag 2 jan 2025, tilldelning 3 jan, kontrakt 14 jan (10 dagar avtalsspärr) och leverans 28 feb. Den här anskaffningen avser endast två vagnar för prov och försök och kommer inte att inverka på eventuell en framtida upphandling av större volym.
Intern identifierare: 24FMVU4339
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 16000000 Jordbruksmaskiner
Ytterligare klassificering (cpv): 16530000 Självlastande påhängsvagnar för jordbruk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Två vagnar/efterfordon för prov och försök avseende koncept för nytt logistik fordon. Syftet är att utveckla ett fordon med ökad terrängförmåga. Avgörande är att kunna ta till vara på kommande vintersäsong varför vagnarna måste levereras senast mitten av februari. Med hänsyn till dessa yttre förutsättningar för uppdraget genomförs därför upphandlingen med ett påskyndat förfarande med anbudstid på 15 dagar: sista anbudsdag 2 jan 2025, tilldelning 3 jan, kontrakt 14 jan (10 dagar avtalsspärr) och leverans 28 feb. Den här anskaffningen avser endast två vagnar för prov och försök och kommer inte att inverka på eventuell en framtida upphandling av större volym.
Intern identifierare: Nytt Logistik Fordon, vagnar