440202-2019 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Arbetskläder för män
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder, -skor och personlig skyddsutrustning
Referensnummer: 19/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal för leverans av arbetskläder, arbetsskor och personlig skyddsutrustning.
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnummer: Upphandlande myndighet:
556736-6215 Futurum fastigheter i Örebro AB
559149-1716 Vätternvatten AB
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18143000 Skyddskläder, 18200000 Ytterkläder, 18221000 Regnkläder, 18235100 Tröjor, 18424000 Handskar, 18800000 Skodon, 33735100 Skyddsglasögon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal för leverans av arbetskläder, arbetsskor och personlig skyddsutrustning till Futurum fastigheter i Örebro AB och Vätternvatten AB.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser ert anbud med intresse.
Ramavtalets omfattning
Upphandlingen avser ramavtal för inköp av arbetskläder, skyddsskor samt övrig personlig skyddsutrustning, såsom bygghjälmar, skyddsglasögon och hörselkåpor till personalen på Futurum Fastigheter i Örebro AB och Vätternvatten AB. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.
Futurumfastigheter har drygt 100 anställda, fördelat på både kontorspersonal samt reparatörer/grönytearbetare. Vätternvatten har idag fem (5) anställda, men antalet kommer troligtvis att öka varefter projektet framskrider och bolaget växer.
Avrop kommer att ske successivt under avtalsperioden.
Volymangivelsen för denna upphandling bygger på statistik. Angivna summor är ungefärliga och ska inte betraktas som bindande. Statistiken avser endast Futurum fastigheter, då Vätternvatten hittills inte gjort några större inköp av arbetskläder.
2018
Arbetskläder
435 000 SEK
Skyddsmaterial
98 000 SEK
2017
360 000 SEK
110 000 SEK
Upphandlande myndighet