2. Förfarande
Förfarande
Titel: Leverans och installation av luft- värmepump, 500 kW, Fullerö, Uppsala
Beskrivning: Vattenfall Värme AB (556036-2138) upphandlar en luft/vatten-värmepumpslösning som ska täcka ett värmebehov av ca 1 500 MWh/år med en toppeffekt av ca 500 kW. Värmen levereras till ett befintligt fjärrvärmenät. Konceptet kan bestå av en eller flera sammankopplade värmepumpar. Värmepumpslösningen ska integreras med befintlig oljepanna som kan användas som spetslast och backup samt anpassas till systemets krav på temperatur, tryck och flöde.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09320000 Ånga, varmvatten och tillhörande produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113431:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor