44021-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Maskiner och apparater för filtrering eller rening av gaser
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rökgasreningssystem med tillhörande produkter och tjänster
Referensnummer: 22/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42514000 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser huvudsakligen rökgasreningssystem för reduktion av stoft med tillhörande produkter och tjänster. Upphandlingen innefattar både uppgradering av befintligt reningssystem eller komplettering med ett helt nytt reningssystem för sin produktionsanläggning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45350000 Maskintekniska installationer, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivaren ska genom totalentreprenad leverera, installera och driftsätta en ny komplett rökgasreningsanläggning inklusive exempelvis elektrofilter, katalysator, styrning, elinstallation, rökgaskanaler, isolering, tryckfallskompensation samt ask/stoft-hantering och styrsystem.