440213-2021 - ResultatSverige-Malmö: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende färdtjänst, arbetsresor, särskild skolskjuts och beställningscentral
Referensnummer: UH-2021-88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser färdtjänst, arbetsresor, särskild skolskjuts och beställningscentral.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska tillhandahålla (i) färdtjänst (inklusive arbetsresor) för personer som har ett av Vellinge kommun utfärdat färdtjänsttillstånd, (ii) särskild skolskjuts för barn/elever som har tilldelats tillstånd av Vellinge kommun att nyttja särskild skolskjuts, (iii) beställningscentral som svarar för bland annat beställningsmottagning, planering av turer och dirigering av fordon (iv) kundtjänst som ansvarar för mottagande av frågor från allmänheten samt emottagande, registrering och utredning av synpunkter och klagomål, (v) trafikledning samt (vi) de övriga delar som enligt förfrågningsunderlaget ingår i uppdraget. Leverantören ska inom ramen för uppdraget, och i enlighet med Vellinge kommuns beställning, även tillhandahålla skolskjuts för barn/elever som inte har tilldelats tillstånd att nyttja särskild skolskjuts, men som av andra skäl inte kan nyttja Vellinge kommuns ordinarie skolskjuts (extra skolskjuts).