440227-2021 - ResultatSverige-Kävlinge: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster - Kävlinge kommun
Referensnummer: KS 2021/164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kävlinge kommun har för avsikt att genom upphandling teckna ramavtal för avrop av konsulttjänster för plan- och utredningsarbete inom specifika kompetensområden såsom Mark och exploatering och Planarkitekttjänster för vilka sektor Samhällsbyggnad är ansvarig för.
För att täcka upp kommunens löpande behov av intellektuella tjänster som kräver speciella kompetenser kommer konsulttjänster att upphandlas inom olika fackområden enligt ramavtalsprincipen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen