440242-2021 - ResultatSverige-Torsby: Diverse tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättservice inom vård och omsorg Torsby kommun 2021
Referensnummer: KST2021/264
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98300000 Diverse tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar tvättservice (inklusive transport) för kommunens personalkläder inom vård och omsorg och LSS samt tvättservice (inklusive transport).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98300000 Diverse tjänster, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar tvättservice (inklusive transport) för kommunens personalkläder inom vård och omsorg och LSS samt tvättservice (inklusive transport) och tillhandahållande av sänglinne och handdukar/badlakan för kommunens korttidsboende (10 platser).
Tvätt av personalkläder omfattar totalt ca 355 personer varav 220 är i tjänst varje dag. Antalet hämtningsställen är 12 st fördelat över hela kommunen