440304-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal 0297 Tekniska konsulttjänster: Övrig konstruktion.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Beställaren har behov av tillgång till tekniska konsulter både genom kortare och längre uppdrag, uppdrag med kort inställelsetid, uppdrag som kräver expertis inom området osv. Uppdragen kan vara av mycket skiftande slag. Entreprenadformen i de entreprenadupphandlingar där konsulttjänsterna kan bli aktuella fastställs från fall till fall vilket har en stor påverkan på omfattningen av uppdragen.
Det upphandlade området avser tjänster med huvuddelen av uppdraget inom: Övrig konstruktion.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner