440401-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Byggteknisk ledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledning Kv. Persikan.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Byggledningsuppdraget omfattar bland annat ledningsentreprenader med kopplingar till tredje man, arbeten innehållanande omfattande rivning, spontning, jordschaktning, bergschaktning och sanering, trafikomläggningar med inriktning mot persontrafik och kollektivtrafik samt planering av omfattande infrastruktur och bostadsproduktion.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71540000 Byggteknisk ledning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.