2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av trafiksystem, trafik samt drift och underhåll för ny tunnelbanelinje i Stockholm (Gula linjen)
Beskrivning: Upphandlingen omfattar utförande av trafik på en ny 8 km lång tunnelbanelinje mellan Älvsjö och Fridhemsplan samt drift och underhåll av trafiksystemets olika delsystem. Trafiken ska preliminärt starta 2034. Uppdraget kommer att omfatta ansvar för trafik och drift av trafiksystemet under en tidsperiod på ca 5 år samt ett längre underhållsåtagande på ca 20 år. Upphandlingen omfattar även leverans av trafiksystem med därtill tillhörande tjänster såsom design, leverans, installation och provdrift. Trafiksystemet omfattar preliminärt trafikstyrningssystem inklusive signalsystem, fordon, spårsystem, plattformsbarriärer, elkraftsystem, kommunikationssystem och CCTV. Mer information om den upphandlande myndigheten och dess arbete med Gul linje finns på följande hemsida: https://nyatunnelbanan.se/alvsjo/. Intern identifierare: TN 2025-0202 (trafik samt drift och underhåll) samt FUT 2025-0446 (trafiksystem) Tidplan: Upphandling planeras att genomföras under 2026-2028 och inkludera dialog med deltagare i upphandlingen. Annonsering sker preliminärt under andra halvan av 2026 med anbudstid under 2027. Trafikstart är planerad till 2034. Uppdragets längd: • Trafik och drift av system: 60 månader • Underhåll: 240 månader • Leverans av trafiksystem: 48 månader Upphandlingens värde: • Trafik samt drift och underhåll: 1 mdkr • Leverans av trafiksystem: 2-4 mdkr Oaktat vad som anges i rubrik "rättslig grund" i denna annons, kommer upphandlingen att genomföras enligt direktiv 2014/25/EU.
Typ av förfarande: Konkurrensutsatt anbudsförfarande (artikel 5.3 i förordning 1370/2007)
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Karaktär på transporttjänster: Tjänster avseende tunnelbanetransport
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 45234122 Tunnelbanearbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 34600000 Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar, 45234124 Tunnelbanetrafik, 34946120 Järnvägsmaterial, 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandling av trafiksystem, trafik samt drift och underhåll för Gul linje
Beskrivning: Upphandlingen omfattar såväl leverans av trafiksystem med där tillhörande tjänster såsom design, leverans, installation och provdrift (byggentreprenad). Upphandlingen omfattar även utförande av tunnelbanetrafik samt drift och underhåll av trafiksystemet (tjänster).