440517-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Inbrotts- och brandlarm
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetstjänster Borlänge
Referensnummer: GNU 2022/92
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31625000 Inbrotts- och brandlarm
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar säkerhetstekniska tjänster, installationer samt leverans av säkerhetsteknisk materiel och utrustning, installationsarbeten samt reparations-, underhålls-, service- och ombyggnadsarbeten för successiva avrop vid behov under kontraktstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Brand
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625000 Inbrotts- och brandlarm, 31625200 Brandlarmssystem, 31625300 Inbrottslarmssystem, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121000 Säkerhetsmateriel, 35121700 Larmsystem, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar säkerhetstekniska tjänster, installationer samt leverans av säkerhetsteknisk materiel och utrustning, installationsarbeten samt reparations-, underhålls-, service- och ombyggnadsarbeten för successiva avrop vid behov under kontraktstiden.
Övrigt
Del nr: 2