440565-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel - Parenterala nutritionsprodukter (TPN)
Referensnummer: RJL 2019/1278
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Läkemedel, som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Region Jönköpings län och Region Kalmar län samt dess vårdentreprenörer. Läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården. Region Jönköpings län och Region Kalmar län har till uppgift att på ett betryggande sätt, så att patientsäkerhet och god kvalitet i vården tillgodoses, tillhandahålla kostnadseffektiva läkemedel för patient/klinik
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33692200 Produkter för parenteral nutrition
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen