440567-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder till Städverksamheten och Måltidsservice
Referensnummer: 22191
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetskläder till Måltidsservice och Städverksamheten inom Umeå kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Måltidsservice
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18200000 Ytterkläder, 18220000 Impregnerade kläder, 18230000 Diverse ytterkläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
xxx
Rabattsats samt anpassning/ändring av plagg Måltidsservice
Del nr: 2
Städverksamheten
Del nr: 3
Rabattsats samt anpassning/ändring av plagg Städverksamheten
Del nr: 4