440661-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Innovationernas hus, Campus Solna
Referensnummer: 18/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnation av befintliga byggnader i enlighet med bifogade handlingar, samt hyresgästanpassning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ombyggnation av befintliga byggnader i enlighet med bifogade handlingar.