440692-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Reparation och underhåll av värmeverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Mekaniskt underhåll Uppsala
Referensnummer: 1004534399
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45259300 Reparation och underhåll av värmeverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för allmänt mekaniskt underhåll i Vattenfall AB, Heat Swedens anläggningar i Uppsala.
Planerad avtalstid 26 månader med ytterligare 2 år som option. I värdet ingår optionsåren.
Uppskattad omfattning för Uppsala är cirka 35.000 timmar per år.
Vi avser att teckna avtal med minst en leverantör - för att säkerställa att det finns resurser blir det förmodligen 2-5 avtal
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 89 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmänt mekaniskt underhåll i Vattenfall AB, Heat Swedens anläggningar i Uppsala, inkluderande anläggningarna inne i Uppsala samt i Knivsta och Storvreta.
Arbetet utföres under ledning av beställarens arbetsledning alternativt egen arbetsledning.
Uppdraget varierar i omfattning varför stor flexibilitet i fråga om resurser och inställelsetider behövs.
Oplanerade händelser kan inträffa, vilka kräver inställelse med mycket kort varsel.
I Uppsala bedrivs underhållsarbetet enligt SS-EN 13306, majoriteten av underhållsarbetet bedrivs som förebyggande underhåll och förutbestämt underhåll.
Dessa arbeten utförs både med interna och externa resurser, arbetena kräver resurser med lång erfarenhet och hög kompetensnivå. Ca 2-5 personer dagligen.
Årsrevisioner genomförs från och med maj till och med september, denna period är mycket resurskrävande och kräver stor extern extrabemanning. Upp till 30-35 personer kan behövas de mest resurskrävande veckorna.