Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fakomaskiner SU/M
Referensnummer: RS 2018-05402
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandsinsyn gällande köp av 2 st fakomaskiner 2018 samt 2 st fakomaskiner 2019.
Motivering av val av Alcon Constellation mot övriga fakomaskiner är:
Alcon Constellation är utrustad med en teknisk lösning som automatiskt varnar för kritiskt låga vätskenivåer i BSS-infusionsbehållaren (Balanced Salt Solution). Det är en risk att BSS-flaskan på 500 ml vid svårare, långdragna operationer förbrukas och att en ny flaska behöver anslutas till maskinen innan vätskan tar slut. Det är en säkerhetsaspekt att undvika kritiskt låga vätskenivåer då plötslig förlust av irrigationsvätska i ögat leder till kollaps av främre kammaren och aspiration eller skador på intraokulära vävnader av det sugande operationsinstrumentet. Vätskenivån i BSS-flaskan är en stressfaktor för operationspersonalen som under hela operationen behöver kontrollera att den inte tar slut. Ingen annan maskin på marknaden än Alcon Constellation har en automatisk varningsfunktion utan övriga maskiner måste övervakas manuellt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33122000 Oftalmologisk utrustning, 33160000 Operationsteknik, 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar, 33162100 Utrustning för operationssalar, 33162200 Operationsinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alcon Centurion är utrustad med en teknisk lösning som automatiskt varnar för kritiskt låga vätskenivåer
i BSS-infusionsbehållaren (Balanced Salt Solution). Det är en risk att BSS-flaskan på 500 ml vid svårare, långdragna operationer förbrukas och att en ny flaska behöver anslutas till maskinen innan vätskan tar slut. Det är en säkerhetsaspekt att undvika kritiskt låga vätskenivåer då plötslig förlust av irrigationsvätska i ögat leder till kollaps av främre kammaren och aspiration eller skador på intraokulära vävnader av det sugande operationsinstrumentet. Vätskenivån i BSS-flaskan är en stressfaktor för operationspersonalen som under hela operationen behöver kontrollera att den inte tar slut. Ingen annan maskin på marknaden än Alcon Centurion har en automatisk varningsfunktion utan övriga maskiner måste övervakas manuellt.