44081-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vallentuna: Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift ÅVC och omlastning Smedby SÖRAB
Referensnummer: UH2018-28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift och bemanning av SÖRAB:s anläggning Smedby som ligger i Upplands Väsby.
Tjänsterna avser bemanning med kundkontakt och drift av SÖRAB:s återvinningscentral samt drift av omlastning med mottagning av matavfall. Övergripande rangering av containrar på anläggningen m m.
Planerad avtaltid är 5 + 1+ 1 år och planerad start av utförande av tjänsten är 2018-09-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 42 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90511300 Insamling av avfall, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90530000 Drift av avfallsupplag, 98341130 Fastighetsskötsel, 98362000 Hamnförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen