See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulttjänster - Vattenutredningar och miljöbedömningar
Beskrivning: Upphandlingen omfattar: Vattenutredningar Dagvatten och VA-utredningar till detaljplaner och andra exploateringsprojekt. Skyfall- och översvämningskarteringar till detaljplaner, översiktlig planering och andra exploateringsprojekt Skyfall- och översvämningskarteringar samt åtgärdsförslag för områden med översvämningsproblematik Miljöbedömningar Miljöbedömningar inklusive vanligt förekommande underutredningar. Strategiska och specifika miljöbedömningar (6 kap miljöbalken), naturvärdesinventeringar eller bedömningar av klimatpåverkan.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110120:Lot:1