440815-2019 - KonkurrensutsättningSverige-ÅKERSBERGA: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende behandling av restavfall för Österåkers Kommun och Vaxholms Stad
Referensnummer: 150933
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behandling (förbränning) av hushållsavfall och därmed jämförligt avfall i form av säck- och kärlavfall (restavfall), exkl. farligt avfall och elektriskt och elektroniskt avfall, respektive sorterat brännbart grovavfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen