440974-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gullbergsvass - Ombyggnad av Terminalbyggnaden
Referensnummer: 0087/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
I samband med utvecklingen av Gullbergsvassområdet och arbetet med Västlänken behöver den byggnad som ägs och förvaltas av Älvstranden Utveckling AB genom dotterbolaget Älvstranden Gullbergsvass AB åtgärdas.
Upphandlingen omfattar i korthet följande:
• Ny gokarthall för befintlig hyresgäst (Etapp 1)
• Rivning av c:a 36 m i byggnadens västra del (Etapp 2)
• Ny fasad i byggnadens västra del efter rivning (Etapp 2)
Entreprenaden kommer genomförras som totalentreprenad (TE).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45112360 Återställande av mark, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212225 Byggnation av sporthall, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaade kommer genomförras som totalentreprenad (TE).