441008-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörelselaboratorium
Referensnummer: MT 2017-0162 / 17RS7428
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser komplett system för 1 st. rörelselaboratorium för leverans till Universitetssjukvårdens forskningscentrum med placering på Universitetssjukhuset Örebro (Campus).
Med system menas två kraftplattor, kameror för 3D-rörelseanalys, videokameror, EMG-utrustning och hårdvara och mjukvara för insamling, analys och redigering av data från nämnda insamlingskällor. Kameror kommer att monteras med rörliga fästen på stationärt väggmonterad räls.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38600000 Optiska instrument, 48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen