441010-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: 19/175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sakkunnigt stöd till de förtroendevalda revisorerna enligt 9 kap. 8 § kommunallagen (1991:900)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om uppdraget
Lidingö stad genom upphandlingsenheten (staden) har fått i uppdrag av de förtroendevalda revisorerna att upphandla avtal avseende revisionstjänster. Uppdraget avser sakkunniga till stadens förtroendevalda revisorer för revision av stadens nämnder och styrelse.
Staden har utgått från Sveriges Kommuner och Landstings mall för upphandling av revisionstjänster. Dock har staden inte följt denna mall slaviskt varför leverantören gör klokt i att läsa upphandlingsdokumentet noga och lämna de uppgifter som efterfrågas.
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt. Säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
OBS! Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande.