441130-2018 - ResultatSverige-Malmö: Datorer och datamateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partner för strategisk produktförsörjning
Referensnummer: STK-2017-820
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Dialogen utgår från det nuläge som staden har avseende IT-arbetsplatsen.
Målsättningen är att dialogen ska resultera i avtal med en partner för strategisk produktförsörjning vilken tillgodoser Stadens alla nuvarande och kommande behov inom området IT Arbetsplats.
Avtalet ska möjliggöra inköp och leverans av digitala enheter med tillhörande tjänster och support samt rådgivning och omvärldsbevakning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30233000 Lagringsmedier och läsenheter, 30236000 Diverse datautrustning, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen