2. Förfarande
Förfarande
Titel: Datortomograf med fotonräknande detektor
Beskrivning: Denna upphandling avser 1 st. datortomograf med fotonräknande detektor för leverans till Verksamhetsområde röntgen och sjukhusfysik, Område specialiserad vård med placering på Universitetssjukhuset Örebro. Upphandlingen omfattar även option serviceutbildning, option utbildning för sjukhusfysiker, samt option på underhållsavtal.
Intern identifierare: MT 2026-0039 / 26RS636
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
Ytterligare klassificering (cpv): 33115100 Datortomografer ("CT scanner")
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000