441269-2018 - ÄndringSverige-Ludvika: Livsmedel, drycker, tobak o d
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nötfärs ekologisk och konventionell samt färska kött- och köttprodukter 2019
Referensnummer: GNU 2018/97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet kommer främst att nyttjas av storkök inom äldreomsorg, förskola, skola och gymnasium. Uppdraget består av att leverera livsmedel av god kvalitet inom avtalad tid till rätt pris till beställare inom kommunerna Borlänge, Falun, Gagnef, Hedemora, Ludvika, Smedjebacken och Säters kommuner samt Västerbergslagens utbildningsförbund (VBU).
Kommunerna har höga ekologiska mål, därför efterfrågas ett stort antal ekologiska produkter.
Leveranser ska ske i huvudsak via samdistribution, vilket innebär att leveransplatsen är en för samtliga kommuner, med undantag Hedemora.
Avgränsning: Ramavtalet avser inte leveranser av livsmedel till hushållsliknande verksamheter då det finns separata avtal för detta.
För följande områden inom kött och köttvaror kommer separata avtal att finnas:
Djupfryst kött- och köttprodukter.