Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skola 1, Skola 2, Skola 3 - Luft, Rör, Kyla, Sprinkler, Styr- och övervakning
Referensnummer: KFA 2018/363-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar projektering för tre skolor avseende:
— Luftbehandlingssystem
— Rörtekniska system
— Kylsystem
— Sprinkleranläggning
— Styr- och övervakningssystem
Och även:
— Dimensionering av VA
— IDA-simulering
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen