441374-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sten, kross, sand och grus
Referensnummer: KS 2018/0442
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal avseende sten, sand, grus, krossgrus, natursingel, stenmjöl, bergkross, makadam, sorterad jord med mera för avrop inom Varberg- och Falkenbergs kommun. Leveranserna ska utföras successivt under hela avtalsperioden.
Upphandlingen består av två (2) delar och ska täcka behovet i de fall då beställaren utför arbeten/entreprenader i egen regi (med egen plats, arbetsledning):
DEL A - Leveranser inom det geografiska området, Varbergs kommun
DEL B - Leveranser inom det geografiska området, Falkenbergs kommun
Upphandlingen omfattar i första hand avhämtning inklusive lastning av efterfrågade material hos Leverantören.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14200000 Sand och lera, 14211000 Sand, 14212100 Bokad sten och grus, 14212400 Jord, 14213100 Makadam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser de upphandlande myndigheternas behov av stenmaterial, kross, grus och sand, i entreprenader då myndigheterna utför arbeten med egen plats- och arbetsledning.
Allmän orientering
De upphandlande myndigheterna inbjuder att lämna anbud i upphandling av ramavtal avseende kross, grus och sand med mera.
Anbud ska lämnas på det svenska språket.
All kommunikation enligt detta avtal ska ske på det svenska språket.
Ersättning för anbudsgivning utgår inte.
Upphandlingen omfattar i första hand avhämtning inklusive lastning av efterfrågade material hos Leverantören. helhet.