441390-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Tingsryd: Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem till Bildningsförvaltningen
Referensnummer: 21-015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Tingsryds kommuns bildningsförvaltningen ska upphandla ett verksamhetssystem, dvs både systmstöd för skolans administrativa processer och en plattform för det pedagogiska arbetet. Upphandlingen omfattar samtliga stadier för förskola till gymnasieskola.
Beskrivning av tjänsten
Tingsryds kommun har behov av att upphandla ett nytt verksamhetssystem till bildningsförvaltningen.
Det nya systemstödet ska ha en lösning som möter både dagens och framtida krav och behov. Systemet ska var i drift till start av höstterminen 2022.
Tingsryd är en kommun i södra Småland med drygt 12 000 invånare. Vi är en serviceinriktad och nytänkande kommun med ett varierat och framgångsrikt näringsliv. www.tingsryd.se
Vi har ca 600 förskolebarn i kommunen, ca 1500 elever och omkring 450 anställda inom Bildningsförvaltningen.
Vårt nuvarande systemet är IST Extens, Hypernet och Dexter med tilläggstjänster från IST
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen