441394-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Torsby: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård 2017.
Referensnummer: UH-2016-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Torsby kommun har ca 1 200 månadsavlönade arbetstagare. Antalet anställda på de olika förvaltningarna varierar. Kommunen är uppdelad i 5 förvaltningar, med en förvaltningschef för varje förvaltning. Kommunen är till ytan stor och långsträckt.
I huvudsak ska företagshälsovården utföras i Torsby, men vid behov efter överenskommelse skall möjlighet finnas att bedriva verksamhet i Klarälvdalen.
Torsby kommun upphandlar hälsovård som bygger på 2 delar. Den ena delen består av baspaket som är gemensam för samtliga i kommunen. Den andra delen består av tilläggstjänster som avropas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Torsby kommun upphandlar hälsovård som bygger på 2 delar. den ena delen består av baspaket som är gemensam för samtliga i kommunen. Den andra delen består av tilläggstjänster som avropas.