441427-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Elektroniskt säkerhetslås
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektroniska lås
Referensnummer: UH-2020-010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun inbjuder till anbudsgivning gällande - Elektroniska lås med diarenummer UH-2020-010
Upphandlingen avser byte och uppgradering av elektroniska lås till dörrar och medicinskåp i särskilt boende. Både för utbyte av gamla elektroniska lås och installation där det idag är vanliga nyckellås.
Det uppskattas vara cirka 400 låsenheter för elektroniska dörrlås och cirka 250 för medicinskåp.
Det ska även vara möjligt att köpa medicinskåp i varierande storlek.
Tanken är att kommunen ska byta ut och uppgradera dessa lås själv efter utbildning från leverantör och sedan hyra själva låssystemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 31711300 Elektroniska system för tidsregistrering, 44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44521110 Dörrlås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen