441473-2023 - ResultatSverige-Huddinge: Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster - konsult, transport och magasinering
Referensnummer: UPP-2021-084
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av Flyttjänster - konsult, transport och magasinering, genomförs av Huddinge kommun och i upphandlingen deltar även Haninge kommun, Nynäshamns kommun samt de helägda kommunala fastighetsbolagen Huddinge Samhällsfastigheter AB och Huge Bostäder AB. Huddinge kommun kommer att administrera upphandlingen, utvärdera anbuden och meddela tilldelningen av kontrakt. Separata avtal kommer att tecknas per Upphandlande myndighet vilka hanterar och beslutar var för sig kring alla avtalsfrågor, såsom huruvida det egna avtalet ska förlängas, sägas upp etc. Det innebär att det kan bli aktuellt att endast ett av bolagen/kommunen förlänger avtalet och det andra bolaget eller kommunen inte väljer att förlänga avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 60100000 Vägtransporter, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare, 60183000 Uthyrning av skåpbilar (vans) med förare, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering, 63120000 Lagring och magasinering, 63121000 Lagring och hämtning, 63122000 Magasinering, 79931000 Inredningstjänster, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser upphandla Ramavtal för Flyttjänster - konsult, transport och magasinering.
Uppdragen kan omfatta alla delar av Flyttjänster från konsultuppdrag för planering, samordning, projektledning med administration och budgetredovisning. Även planering av inredning och möblering samt all praktisk hantering som emballering, packning, uppackning inkluderat hela flyttuppdraget med transporten internt inom lokalen eller externt mellan lokaler.
Vid behov ska tjänsten inkludera förvaring, lagring och magasinering i kall respektive varmförråd samt sorterad tömning och flyttstädning av lokaler med miljöanpassad återvinning eller återbruk av inventarier och gods.