441482-2019 - ResultatSverige-Lund: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Besiktningsmän
Referensnummer: 2019-FA000141
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen har till syfte att säkerställa beställarens behov av besiktningar av ny‐, ombyggnads‐ och underhållsentreprenader. Ramavtalet omfattar både uppdrag som huvudbesiktningsman och biträdande besiktningsman. Det ingår även att vara beställarens sakkunnige i frågor som rör respektive kategori.
• Brandlarm
• Bygg
• El & tele
• Elkraft
• Hiss
• Mark inkl yttre VA
• Medicinska gaser
• Sprinkler
• Styr och övervakning
• Ventilation
• VS
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen