441494-2019 - ResultatSverige-Johanneshov: Rensning av avlopp
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avloppsspolning och slamsugning
Referensnummer: 19-167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90470000 Rensning av avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av HBV-avtal för avloppsspolning och slamsugning
Upphandlingen avser ramavtal för avloppsspolning (högtryckstjänster) och slamsugning samt kringtjänster som rörfilmning och tömning av fett- och oljeavskiljare.
Upphandlingen är uppdelad i 25 anbudsområden. Varje anbudsområde utgör efter tilldelning av kontrakt ett avtalsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71630000 Teknisk besiktning och provning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90460000 Tömning av kloakbrunnar eller septiska tankar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av HBV-avtal för avloppsspolning och slamsugning. De avtal som blir resultatet av upphandlingen kan användas av HBV:s medlemmar och andra upphandlande myndigheter som finns listade i förfrågningsunderlaget. HBV har över 350 st. medlemsbolag.
I Upphandlingen utvärderas olika enhetspriser samt styrkta miljövärden som anbudsgivaren redovisar i anbudet.