441553-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare och kopiatorer
Referensnummer: UHN.2021.160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser inköp av multifunktionsskrivare och skrivare med tillhörande servicetjänster till Värnamo- , Gislaveds- och Gnosjö kommuns samtliga enheter samt Värnamo kommunala industrifastigheter (VKIAB). Förstudien visar att majoriteten, uppskattningsvis ca 90 %, av Värnamo och Gislaved kommuns maskiner behöver bytas ut inom en 18- månadersperiod efter kontraktstecknande. Bytena kommer att ske i samarbete med nuvarande leverantörs avveckling av befintlig utrustning i den takt som budgeterade medel finns. Gnosjö Kommun har nyligen genomfört detta byte, varav deras be hov endast aver kompletterande behov.
Ett fåtal särskilt utvalda personer kommer att utgöra Köparens nyckelpersoner, som agerar beställningsinstans för den interna kunden inom organisationen. Effektiviseringen av beställningsförfarandet ska minska resursförbrukningen internt hos Köparen men också minska Säljarens resursförbrukning inom försäljning, behovsvärdering och prissättning för enskilda leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30125110 Toner för laserskrivare/faxmaskiner, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30192112 Tryckfärg för tryckpressar och skrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leverans av hela sortimentet dvs. fem (5) olika typer av multifunktionsskrivare och fyra (4) olika typer av skrivare, se illustrationen nedan.
Modell
Multifunktionsskrivare
SV1
FV1
FV2
FV3
FV4
Färg sidor/min
25
35
50
Svartvit sidor/min
Skrivare Modell
PS1
PS2
PF1
PF2
20
30
40
Det ingår därutöver servicetjänster i sortimentet.