Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk Licenspartner
Referensnummer: UPPH2021-00011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48218000 Programvara för licenshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal med en (1) Licenspartner för löpande avrop och leveranser av programvaror, molntjänster och licenser med tillhörande tjänster till avropade programvaror/molntjänster.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48517000 IT-programvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen