441620-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Insamling av avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av hushållsavfall i Älmhult och Markaryds kommun
Referensnummer: 2018:13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511300 Insamling av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenören ska inom ramen för uppdraget hämta in avfall från Älmhult och Markaryds kommun. Tjänster som ingår:
— Insamling av mat- och restavfall samt förpackningar och tidningar i fyrfackskärl vid villor och fritidshus
— Insamling av mat- och restavfall i separata enfackskärl vid flerbostadshus och verksamheter samt villor och fritidshus som ej har fyrfackskärl
— Insamling av mat- och restavfall i separata enfackskärl vid villor och fritidshus fram till att fyrfackssystemet är infört
— Insamling av mat- och restavfall i underjordsbehållare och containers
— Insamling av farligt avfall och mindre elektronikavfall från villor efter beställning
— Insamling av trädgårdsavfall från villor och fritidshus under sommarhalvåret
— Insamling av grovavfall vid villor och flerbostadshus efter beställning
— Andra kringtjänster såsom: containerhämtning, digital tömningsregistrering samt distribution av matavfallspåsar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Optioner:
1. Hämtning av grovavfall i storsäck
2. Hämtning av textilier i flerfamiljshus
3. Hämtning av textilier i villor och fritidshus
4. Kampanjhämtning av fallfrukt från enfamiljshus
5. Utsättning och hemtagning av kärl vid införande av FNI