Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Profilprodukter
Referensnummer: IN-IN23-0157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal som omfattar avrop av profilprodukter till Region Sörmland och Region Västmanland i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Köparen avser teckna avtal med två (2) leverantörer i rangordning, under förutsättning att så många godkända anbud inkommer.
Med profilprodukter avses produkter som förses med lämpligt tryck, brodyr eller gravyr av varierad form och färg.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande:
Eskilstuna
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymuppgifter:
Det totala värdet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner uppskattas vara ca 4 700 000.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärdet i ramavtalet är 6 400 000 SEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.