Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-handelslösning
Referensnummer: 2018/880/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI efterfrågar ett säkert och effektivt IT-stöd för beställnings-och fakturahanteringsprocess för att uppfylla gällande och kommande förordningskrav.
Upphandlingen avser inte ekonomisystem. Upphandlingen avser inte operatörstjänst för att distribuera leverantörsfakturor och beställningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48444100 Faktureringssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen