441777-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västervik: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FFU 62 Mark- och anläggningsarbeten i Västerviks kommun.
Referensnummer: 17/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för mark- och anläggningsarbeten.
Exempel på förekommande arbeten som ingår i avtalet: anläggning av gator, GC-vägar, busshållplatser, parkeringar, grundläggningsarbeten, läggning av rörledningar, fjärrvärmearbeten, förläggning av ledningar (el, tele, fiber), sten- och plattläggning, uppförande av staket/stängsel, sådd/läggning av gräsmatta, olika typer av gräv-, schakt och återställningsarbeten, sprängning m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111211 Sprängning, 45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231111 Upptagning och omläggning av rörledningar, 45231113 Omläggning av rörledningar, 45233120 Vägbygge, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45262510 Stenarbeten, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45342000 Uppförande av stängsel, 77314100 Anläggning av gräsmattor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen