Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-ramavtal Anläggningstjänster.
Referensnummer: 2016-498
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består i att för upphandlade enhet/myndighet utföra mark och anläggningsarbete.
Arbete avser anläggningsarbete och även nyanläggning samt drift, underhåll och förnyelse på ledningsnät och VA-arbeten på allmänna ytor. Beläggningsarbeten och leverans av grus och transport ingår ej.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45236000 Markanläggning, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45112400 Grävning, 45112000 Grävning och schaktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen