441836-2018 - ResultatSverige-Sollentuna: Programvara för bibliotek
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bibliotekssystem
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48160000 Programvara för bibliotek
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Sollentuna kommuns behov av ett bibliotekssystem (’Systemet’) som hjälper och underlättar för såväl bibliotekens personal som låntagare. Sollentuna kommun har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör.
Upphandlingen omfattar översiktligt införande och etablering av systemet, drift av databas, support till användarna och underhåll av Systemet, migrering av data från befintlig databas och integration mot befintlig meröppet-hårdvara och integration mot befintlig webbplats Arena. Därutöver optioner på utbildning och konsultinsatser kopplade mot systemet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48160000 Programvara för bibliotek, 48161000 Administrativt bibliotekssystem, 72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen