441887-2017 - ResultatSverige-Linköping: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal fackområde Bygg, Smide, Målning – Västra Sverige.
Referensnummer: SPF2017-026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar mindre entreprenadarbeten avseende akuta åtgärder samt avhjälpande- och planerat underhåll, på Beställarens fastighetsbestånd.
Entreprenadarbetena kommer i huvudsak att utföras i eller i anslutning till pågående verksamhet och i fastigheter med höga säkerhetskrav.
Fackområde Bygg innebär att leverantören tar ett helhetsansvar för mindre entreprenadarbeten inom bl.a.:
— Bygg,
— Smide,
— Målning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44316500 Smide, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45442100 Målning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen