441998-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Kulltorpskolan Nybyggnad, GRATIA DEI 2.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kristianstad.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ny skola kommer att vara en 2-spårig F – 6 skola med ca. 400 elever.
I entreprenaden ingår rivning av 8 stycken befintliga skolbyggnader med förrådsbyggnader samt uppförande av ny skolbyggnad samt ny markanläggning. Även en skyddsvall med bullerplank mot järnvägen ska uppföras.
Liten del av Allmän platsmark öster om fastigheten kommer att användas till löparbanor o.dyl.
Bruttoarea nybyggnad ca 7 500 m²
Tomtarea ca 17 800 m²
Sista dag för visning 14.2.2017.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 34928230 Bullerplank, 45000000 Anläggningsarbete, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner